Kotlety z selera

Seler to warzywo traktowane w naszej kuchni nieco po macoszemu – rzadko kiedy trafia na talerz jako danie główne, raczej przewija się gdzieś w kultowej sałatce jarzynowej lub w dowolnej zupie jako niejadalna wkładka. Dzisiejszy przepis nieco zrewolucjonizuje ten stan rzeczy i pozwoli wam cieszyć się selerem w zupełnie nowej odsłonie. Recepturę zaczerpnęłam wiele lat temu z telewizji, nieznacznie ją modyfikując.

Aaaa, zapomniałabym: danie wegańskie!

KOTLETY Z SELERA – niestety, porcja dla 1 osoby

– 1 szklanka płatków owsianych
– gorąca woda
– sól, pieprz, lubczyk
– seler
– łyżka lnu mielonego – zastępuje jajka, doskonale łączy komponenty
– bułka tarta do panierowania, zamiennie mąka pszenna
– 100 ml oleju roślinnego

Bierzemy miseczkę i wsypujemy do niej wszystko co suche: płatki, len oraz przyprawy. Poza bułką tartą oczywiście. Po wymieszaniu zalewamy odrobiną – tak z 1/4-1/3 szklanki – gorącej wody i zostawiamy pod przykryciem, aby mikstura napęczniała. W tym czasie wyciągamy tarkę i trzemy selera: trochę na dużych, trochę na małych oczkach, ale generalnie na dużych.

kupiłam największego selera w Tesco… twarda sztuka 😛

Gdy utrzemy już mniej więcej taką samą ilość (na oko), w jakiej znajduje się mikstura w miseczce, łączymy z nią startego selera. Jeśli powstała masa jest zbyt mdła, poprawiamy stopień nasycenia przyprawami 😀

Ale masa m/

Rozgrzewamy tłuszcz na małej patelni, przy pomocy łyżki porcjujemy masę i formujemy na dłoni płaskie kotlety a la placki. Panierujemy w bułce tartej – ja z braku bułki opanierowałam w mące pszennej. Wrzucamy na rozgrzany olej i smażymy na złoto.

Smażing m/

Kotlety odsączamy na ręczniku kuchennym, przekładamy na talerz i spożywamy z dowolnymi dodatkami – ja wybrałam glazurę z octu winnego oraz często kultywowaną w ostatnim czasie sałatkę grecką. Doskonale idą z piwem Desperados.
Do dzieła!

Kotlety z selera

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: